E L M A L I


Yüzölçümü: 1.500 km²

Nüfus: 38.515 (2015)


Yaz aylarında, Elmalı Yaylaları, Antalya, Finike, Kumluca, Kaş ve Demre halkına serin bir barınak sağlar. Elmalı İlçesi Antalya İlinin 110 km. batısında 1150 m. rakımlı Güney Anadolu’yu kapsayan Toros Dağlarının Batı Akdeniz Bölgesinde uzanan Kıvrımları arasına sıkışmış Çanak şeklindeki geniş bir plato üzerinde kurulmuştur. Yerleştiği alan dağlık ve engebeli bir arazidir.

webelmali

webelmali1

İlçenin kuzeyinde Elmalı Dağı, doğusunda Tilkicilik Tepesi, batısında Topdağı Tepesi, güneyinde de Elmalı Ovası yer almaktadır. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1050-1150 metreler arasında değişir. Elmalı’nın denize 40 km gibi bir dikeyde olması yanında rakımı gözönüne alınınca, ısı ortalamasındaki sahil yayala etkileşmesi açıkca kendini gösterir. Elmalı ve Beydağlarının yükseklerdeki doğası, keşfetmeyi sevenlere bitip tükenmeyen seçenekler sunar. Elmalı’nın dünyaca ünlü Sedir Ormanları, Beydağlarının en yüksek zirvesi olan Kızlar Sivrisi’nin yamaçlarını kaplar. Sedir ağaçlarının tahtası ev ve gemi yapımcılığı başladığından beri kullanılmaktadır.


Baharın gelişiyle, Sedir Ormanları inanılmaz yeşil bir gölgeliğe dönüşür. Kızlar Sivrisi’nin eteğindeki ormanlar insana huzur verici bir etki yapar. Sedir ormanlarının sonundaki, Beydağlarının en yüksek zirvesi Kızlar Sivrisi (3.080 m.-10.100 ft) her dağcının tırmanmak istediği bir zirvedir. Doğayla başbaşa, bütün bir yıl içinde bulunduğunuz büyük şehirlerin gürültüsünden ve can sıkıcı bloklardan uzakta, özgürce, doğanın kalbinde bir yaşama ne dersiniz? Ormanlarla çevrili platolar, aynı zamanda çayırlarla kaplı vahşi çiçeklerle süslüdür.

webelmali2

webelmali3

Geleneksel kültürün gündelik yaşama içerisinde korunmaya çalışıldığı Elmalı’da, yöresel sanatlar ve şenlikler yüzlerce yıl boyunca bölgeye uğrayan yörüklerin desen ve renk zenginliği ile yoğurulmuştur. Bu zenginliğin hissedildiği yörede; bakırcılık, demircilik, kuyumculuk, halı-kilim-çuval-heybe dokumacılığı, taş işlemeciliği, kahve değirmeni ve ahşap işçiliği ilk sırada gelen el sanatlarıdır. Özellikle dokumacılığın bir dalı olan ve keçi kılından dokunan çul kilimler, Selçuklular’dan kalma bir mirastır. Geometrik figürler ve kelebek motifleriyle dokunan çullar, dayanıklılığından dolayı çoğunlukla çadır ve kilimlerde kullanılmaktadır.


EKONOMİK DURUMU: İlçe merkezinde olsun, köylerde olsun genellikle halk ahşap ve kagir binalarda oturur. İlçe merkezinde sön yıllarda apartman hayatına geçilmiştir. İlçe merkezine 2 belde ve 49 köyde elektrik vardır. İlçe merkezi Antalya, Finike ve Kaş İlçelerine asfalt yolla bağlıdır. Köy yollarının %70’i asfalt olup diğerleri stabilizedir. Aşırı kış hüküm sürdüğü zaman birkaç köyle yol ulaşımı kesilebilir. İlçe’nin geçim kaynaklan tarım, hayvancılık, baklagiller, tahıllar ve orman ürünlerine dayanır. Baklagiller, tahıllar ve meyvecilik en yaygın tarım kollarıdır. İlçede bir yem, bir tuğla ve 2 meyve suyu bir de un fabrikası vardır.

Önemli Yerler: Ömer Paşa Camisi ve Medresesi, Sinan-ı Ümmü Camii, Bey Hamamı, Düden, Balbura Antik Kenti, Ayvasıl, Elbessos, Arneai, Podalia, Khoma, Müğren Höyüğü, Semahöyük, Beyler Höyüğü, Bayındır Tümülüsü, Anıt Mezarlar, Mağaralar, Abdal Musa Türbesi.

webelmali5

TARİHİ ÖZETİ


webelmali4

Antalya’nın eski yerleşim yerlerinden biri olan Elmalı, uzun ve zengin tarihi boyunca birçok medeniyete tanıklık etmiş, yörenin tarihi, M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda yaşamış olan Likyalılar ile başlamıştır.

Beldenin M.Ö. 2000-3000 yıllarına varan yaşantısı, hala tarihin karanlık örtüsü altındadır. Ancak bu devirlere ait mezarlarda yapılan kazılar ve incelemeler, Likyalıların bir Asya Kavimi olduğunı kabule imkan vermiştir. Likya olarak anılan bölge, Roma ve Bizans İmparatorluğu’nun, Selçuklu Devletini’ nin, Teke Beyliği’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetiminde kalmıştır. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bölgenin en gelişmiş yöresi olarak kültür, sanat ve ticaret alanlarında çevresine örnek olmuş, Likya’nın kuzeyini temsil eden önemli şehirlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucu yaşanan tarihe ve tanrıçalara ev sahipliği yapan birçok tarihi eser gün ışığına çıkartılmıştır. Bunlardan bazıları olan Kızılbeli Mezarları, Likya Yolu, Fildişi Çocuklu Kadın Heykeli, Gümüş Kral Heykeli, Semahöyük Küp Mezarları, Yapraklı Köyü Yazılı Kaya, Armutlu Köyü Kaya Mezarı, Söğle Yaylası Arı Serenleri tarihsel ve kültürel zenginliğin göstergeleridir.

Bunlara ek olarak Elmalı’nın gelişimi, yörenin Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı idaresine geçmesi, Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarında Anadolu Eyaletine bağlı olan Teke Livası’nın merkezi ve Teke Paşaları’nın ikametgahı olmasının ardından idare merkezinin Antalya’ya nakledilmesi üzerine yörenin kaza haline gelmesiyle özetlenebilir. İlçe sıra ile “Kabalı, Amelas, Elmalı” isimlerini almış, ancak bu isimlerin nereden kaynaklandığına dair kesin bir delil bulunamamıştır.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?