FİNİKE


Yüzölçümü: 655 km²

Nüfus: 46.817 (2015)


Finike, Antalya’nın batısında yer alan turistik bir ilçedir. Doğuda Kumluca, kuzeyde Elmalı, kuzeybatıda Kaş ve batıda da Kale ilçeleriyle çevrilmiştir. Finike İlçesi Antalya İlinin 110 km. güneybatısında, Akdeniz kıyısında kurulmuştur. 80 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Finike Ovası, Başgöz Çayı ve Beydağları’nın kuzeydoğusundan çıkan Alakır Çayı’nın yığdığı alüvyonların Finike Körfezi’ni doldurmasıyla oluşmuştur. Finike’nin, Fenikeliler’in önemli ticaret merkezlerinden olduğu ve adının da buradan geldiği sanılır.

MEDION DIGITAL CAMERA

webfinike2

Diğer ülkelere olan kıyıları özellikle Avrupa kıyıları kirlense de Akdeniz, Dünyanın güzel denizlerinden biridir. Ilık, berrak, tuzlu ve temiz sulara sahipliğiyle ünlü Akdenizin kıyısında kurulmuş olan Finike uzunluğu 30 km’yi geçen kumsalı, irili ufaklı koyları ile temiz bir denize sahiptir. Kaynakları art kesimde bulunan dağlar olan Akçay ve Alakır Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla oluşan Finike ovasının sahili sığ ve kumluktur. Finike’den Mavikent’in batısına kadar uzanan kumsal kesintisiz olarak uzanır ve 30km den fazladır. Demre, Kaş yolunda çakıl ve kayalık koylar bulunmaktadır. Finikeye 7km uzaklıkta bulunan Çağıllı ve 3km uzaklıkta bulunan Gökliman Finike’nin mavi bayraklı plajlarıdır.


Finike Setur Marina: 1997’den itibaren Finike Marina hizmet vermektedir. Kekova adalarından 18mil, Kasterlorisen adasına 40 mil ve Antalya havalimanına 112 km uzaklıktadır. Tüm yat ihtiyaclarını görebilecek bir marinadır. Hizmetleri: 80 ton gemi lifti, İdari birimler (gümrük, polis, liman idaresi), Marina işletme birimi, teknik servis, tamirhaneler, 24 saat sıcak su, elektrik, duş ve çamaşırhane. Kış aylarında Setur marinanın özel promosyonları vardır. Azami hız liman içinde 3 knote ‘dır. Liman için kanal 73 kullanılmalıdır.Yabancı yat sahiplerin gemileri ile tur/taşımacılık faaliyetine bulunması yasaktır. Resmi izinli olanlar hariç. Yakıt ikmali için Finike liman petrol ofisinini tercih ederseniz, liman giriş ücreti ödemezsiniz.

webfinike3

MEDION DIGITAL CAMERA

EKONOMİK DURUMU: Finike’nin ana ürünü turunçgillerdir. Portakalıyla ünlüdür. Az miktarda da pamuk, buğday ve arpa yetiştirilir. Yat Limanı’nın marinaya dönüştürülmesi ile birlikte yatçılık da Finike halkının önemli gelir kaynakları arasına girmiştir. Son yıllarda kıyıları turizme açılmakta olan kentte, seracılık da çok yaygın ve gelişmiştir. Finike ilçe merkezi ve diğer yerleşim birimlerinde çalışma hayatı hareketli olup mevsimlere göre çeşitlilik göstermektedir. Özellikle Turunçova beldemiz başta olmak üzere köyler dışındaki tüm yerleşim birimlerimizde kışları narenciye ve örtü altı sebze üretimi nedeniyle nüfus artmakta ve ekonomi hareketlenmektedir. Tarım işçileri bu sezonda yoğun bir şekilde ilçeye akın etmektedirler. Yaz aylarında ise bu hareketlilik kısmen yerini turizme yönelik sektörlere bırakmaktadır. İlçemizde toplam 34 adet narenciye paketleme fabrikası ve soğuk hava deposu mevcuttur.


TARİHİ ÖZETİ

Finike adının Fenikelilerden dolayı verildiği de rivayetler arasındadır. Finikelilerin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Teke Yarımadası, tarihin ilk dönemlerinden beri iskana açık bir bölgedir. Bu bölgede M.Ö. 3000 yılından beri insanların yaşadığı bilinmektedir. Fakat bölgemizde yapılan arkeolojik araştırmalar bu tarihi henüz doğrulayamamıştır. Bu arkeolojik araştırmalar ancak 2000 yılında bölgemizde insanların yaşadığını belgeleyebilmektedir. Bölgemizde devam etmekte olan arkeolojik kazılardan elde edilecek yeni bulgularla, yerleşimin M.Ö. 3000 yılında olduğu konusunda kesin belgelerin çıkabileceği ihtimal dahilindedir. Buna rağmen, bölgemizde yapılan Filolojik araştırmalarla elde edilen bir takım sonuçlar, Finike ve çevresi, özellikle Teke Yarımadası’ndaki yerleşim hakkında, kesin bilgiler verebilmektedir.

Yöremizde, o dönemlerde kullanılan yer adları ile, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde görülen yer adlarının benzeşmeleri dikkate değerdir. M.Ö. 3000 yılına tarihlenen bu yer adları benzeşmesi, o zamanlar Likya olarak adlandırılan bölgemizdeki yerleşimin, M.Ö. 3000 yılına kadar uzadığı sonucunu belgeleyecek niteliktedir. Bütün bu arkeolojik belgeler ve Filolojik veriler, Likya’ da M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan yerleşimin, kimler tarafından ve nasıl yapıldığı ile ilgili, tam bilgileri edinmemizde yetersiz kalmaktadır.

Osmanlı idaresindeki bugünkü Finike, Elmalı kazasına bağlı bir nahiye merkezi iken, 1914 yılında kaza yapılmıştır, l. Dünya savaşı sırasında kara günler yaşayan Finike, 1919-1921 yılları arasında İtalyanlar’ın kısa süren işgalleri atanda kalmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün önderliğindeki İstiklal Mücadelesi sonunda, vatan topraklarındaki bütün düşmanlarla birlikte İtalyanlar da, Finike’den çekilmek zorunda kalmışlardır. Cumhuriyet döneminde Finike, Antalya’ya bağlı güzel bir yerleşim merkezi olarak ilçelik statüsünü sürdürmektedir.

MEDION DIGITAL CAMERA
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?