G Ü N D O Ğ M U Ş


Yüzölçümü: 1.323 km²

Nüfus: 7.583 (2015)


Gündoğmuş’un merkez ilçeden başka Köprülü ve Güzelbağ adında bucakları ve bunlara bağlı 36 köyü vardır.

webgundogmus

Gündoğmuş İlçesi Akdeniz bölgesinde bulunup Antalya sınırları içinde yer almaktadır. İlçenin sınırları kuzey doğuda Konya, batıda Manavgat, güneyde Alanya ve kuzey batıda Akseki ile çevrelenmiştir. Antalya’nın 153 km doğusunda ve iç kesimin de, Alanya’nın da 72 km kuzeybatısında denizden 900 metre yükseklikte yer almaktadır. İlçede Akdeniz iklimi hakimdir, fakat kışları sahile oranla daha sert, yazları da serindir. Batı Torosların önemli kollarından biri olan Geyik dağı (2890 m) Gündoğmuş sınırları içindeki en büyük yükseltidir ve halk arasında Giyi Dağı olarak adlandırılır.


İlçeye bağlı olan Köprülü beldesindeki dağların eteklerinden şelale yaparak doğan Alara Çayı, Manavgat’ın Boztepe köyü yakınlarından denize dökülmektedir. Çayın uzunluğu 70 km.dir. İlçe merkezinde OGM lojmanlarının batısında yer alan karstik mağara, tıpkı Alanya’ da bulunan Damlataşı Mağarasında olduğu gibi sarkıt ve dikitlerle doludur. Ancak bu mağara içindeki hava Damlataş’taki gibi nem oranı yüksek,fakat içerdeki hava Damlataş’a nazaran son derece soğuktur. Mağara eğimli bir giriş ve büyük salon olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dar geçitlerden ileriye doğru gidilmediğinden tam olarak genişliği bilinmektedir.

webgundogmus2

EKONOMİK DURUMU: İlçenin geçim kaynağı başlıca Ormancılık, küçükbaş hayvancılık ve arıcılıktır.Gelir kaynaklarının tamamına yakını bu üç gruptan sağlanmaktadır. Dağlarında 30 ile 40 bin metreküp kereste, 10 ile 15 ton arasında et süt ve ürünleri, 100 ile 150 ton arasında bal üretilmektedir. Seracılık faaliyetleri sahile yakın köylerde 10 yıldan bu tarafa yapılmakta, bağcılık (üzüm) 5-6 yıldan beri gelişmektedir. Diğer sebze ve meyve çeşit bakımından hepsi yetişmekte ancak az miktar da olduğundan ilçe içerisinde tüketilmektedir.

Önemli Yerler: İlçede birçok antik kent kalıntısı bulunmaktadır. Gezilecek yerlerinin başında Eksere, Gedefi İni tavsiye edilebilir.


TARİHİ ÖZETİ


Geçmişi antik çağlara dayanan Gündoğmuş İlçesi’nin bugünkü yeri Romalılar döneminde iskan edilmiş bir yerdir. İlçe sınırları içerisindeki Roma harabeleri ki, Taşahır mevkiindeki Kaseyir Şehri harabeleri, Senir köyü yakınındaki Kese mevkiindeki Roma harabeleri en eski harabeler olma özelliğini taşıdığı söylenebilir. Daha sonra ki dönemlerde özellik Malazgirt Zaferi sonrasında Anadolu’nun Türkleşmesi döneminde şehir Selçukluların egemenliğinde kalmış ve 2.Beyazıt döneminde de Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bir rivayete göre; Konya’nın İksile Köyü’nden çeşitli sebeplerle ayrılan bir ailenin bu bölgeye yerleştiği ve sonralarıda buraya “Eksere” denildiği söylenmektedir. Eksere Köyü 1936’ya kadar Akseki’ye bağlı bir köy iken 1936’da “Gündoğmuş” adıyla ilçe yapılmıştır.

webgundogmus4
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?