İBRADI


Yüzölçümü: 543 km²

Nüfus: 2.761 (2015)


İbradı ilçesinin üç köyü ve bir beldesi bulunmaktadır.

Antalya’nın 166 km. doğusunda ve Akseki ilçesinin 27 km. batısında yer alan İbradı, denizden 1.050 metre yükseklikte, dağlar arasına sıkışmış gibi duran bir yayladır. Bir yayla şehri olan İbradı’nın adının eski Osmanlıca’da “soğukluk, soğutma” anlamına gelen “lbrad” sözcüğünden türediği tahmin edilmektedir.

webibradi

webibradi2

Yaylaların en önemli özellikleri çam ağaçlarından başka ardıç ve sedir ağaçları ile kaplı olmalarıdır. Kardelen bitkisi İbradı ile adeta özdeşleşmiştir. Yaylalarda birçok su pınarı bulunmaktadır. Bölgede alüminyum, cıva, krom ve manganez madeni yatakları vardır. Ancak İbradı’nın kendisi bir yayladır. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın İbradı’yı yazlık konaklama yeri olarak kullandığı söylenir. Denizden yüksekliği 950 metre olan İbradı’de yaz aylarında ortalama sıcaklık gündüz 30 derece gece ise 10 derecedir. Nem ise yok denecek kadar az olduğu için insan vücudunda terleme olmaz.


EKONOMİK DURUMU: İlçenin dağlık bir bölgede bulunuşu hayvancılık faaliyetlerini geliştirmiştir. En çok beslenen hayvan kıl keçisidir. Tarımsal faaliyetlerde pazara dönük bir üretim yapılmamaktadır. Tahıl ve meyvecilik başlıca yer tutmaktadır. Yüksek kesimlerdeki ormanlardan kesim ve dikim işçiliği yapılmaktadır. İbradı’nın üzümü, pekmezi, balı ünlüdür. Çavuş, Dimli Büzgülü, Beyaz Üzüm, Deve Gözü ve Gelin Parmağı gibi çok sayıda aranan üzüm çeşidi yetiştirilir. İlçede her yıl Eylül ayında bir “Üzüm Bayramı” düzenlenir. Kekik, dağ çayı ve kuzu göbeği olarak adlandırılan bir mantar türünün doğadan toplanıp satılması da ekonomide büyük yer tutar.

Önemli Yerler: Güzel evleri ve konakları ile ünlü olan İbradı’nın bu evlerin hemen hemen hepsi 1889 yılında meydana gelen bir yangın ile yandı ama yangın sonrası yaptırılan evler de ilgi çekicidir. İlçede bunun dışında Anıtsal Kestane Ağacı, Çukurvıran Mezar Anıtı, Erymna, Düdensuyu Mağarası gibi mekanlar da vardır.

webibradi3

TARİHİ ÖZETİ


Psidya sınırları içinde yer alan İbradı’nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak, İbradı ve çevresinde bulunan kalıntılardan Roma devrine uzandığı tahmin ediliyor Örneğin, İbradı’ya 2 km. mesafede kurulu Ormana Belediyesi ile 7 km. mesafedeki Ürünlü Köyü’ nün arasında Roma dönemi Erimna Antik Kenti’nin kalıntıları mevcuttur. Kentin nekropolü ise Ormana’yı çevreleyen kayalık sırtlardır.

Yine Ormana’ya 11 km. uzaklıkta Çukurviran Köyü çevresinde Helenistik dönemlere ait kalıntılar görülmektedir. İbradı kervan yolunun Kesikbel mevkiinde bulunan Selçuklu Kervansarayı’ndan geriye sadece temel taşları kalmıştır. Evliya Çelebi, ünlü Seyahatname’sinde ibradı’nın 17. Asırda oldukça mamur ve mühim bir belde olduğunu yazar.

Tarih içinde Büyük İskender’in ve Persler’in kontrolü altına geçen bölge, 13. yüzyılda Selçuklular’ın eline geçti, II.Mehmet zamanında da Osmanlılar’ın kontrolü altına girdi. İbradı, Osmanlı yönetiminde Akseki ile birlikte Karaman Sancağı’na bağlandı. Fakat Kıbrıs’ın alınmasından sonra, kıyıya yakınlığı göz önünde tutularak Akseki ile birlikte Kıbrıs’a bağlandı. Cumhuriyet devrinde Akseki ilçesine bağlı bir nahiye merkezi olan İbradı, 1990 yılında ilçe oldu.

webibradi4
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?