K E M E R


Yüzölçümü: 1.253 km²

Nüfus: 42.796 (2015)


Kemer’in Beldibi, Çamyuva, Göynük ve Tekirova adında dört beldesi ve Beycik,
Çıralı, Kuzdere, Ovacık, Ulupınar adında beş köyü vardır.

Kemer, Batı Toros Dağları’nın eteklerinde, Antalya ilinin 43 km. batısında 52 km. kıyı şeridi boyunca uzanan Antalya’nın ilçesi, 80’li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. İlçe sırtını, dağlara dayanmıştır. Kıyıları ise oldukça girintili çıkıntılıdır. Yerleşim merkezi genellikle düzlük bölgelerdedir. Kemer (Merkez), Tekirova (17 km) Çayova (8 km), Aslanbucak (5 km), Beldibi (18 km), gibi yerleşim merkezlerini ile bir bütün oluşturmaktadır. Kemer aynı zamanda modern bir kentleşmeninde örneğidir.

webkemer

webkemer2

Kemer ilçesinin iklimi Akdeniz iklimi egemendir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin kıyı şeridine kar yağmaz, kuzeyinin dağlarla kapalı oluşu, ılık ve güney rüzgarlarına açık bulunması, kış aylarında dahi en soğuk günlerın genellikle 1 derecenin altında düşmemesine neden olur. Deniz suyunun kış aylarında bile 18 derecenin altında düşmeyişi, çok yağışlı birkaç hafta dışında bütün bir yıl denizden yararlanma olanağı sağlar. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çayova, Aslanbucak, Kuzdere, Beycik, Çamyuva, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.


Kemer’ in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur.

webkemer4

webkemer5

Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı’dır. Antik kentin hala ayakta durduğu ve milli park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür.


Kemer’den yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınkaya, Dereköy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir. Ayrıca Beldibi Mağarası Antalya’nın 27 km güneybatısında deniz kenarındadır. Burada tarih öncesı çağlara ait kalıntılar bulunmuştur. Kemerde müze olarak yat limanın arka tarafında bulunan ‘Yörük Çadırları’ müzesi vardır. Yörüklerin yaşantısını anlatan bu müze görülmeye değer bir yerdir.

webkemer6

webkemer7

EKONOMİK DURUMU: Kemer’in ekonomik yapısı genellikle turizme dayalıdır. Birinci derecede turizm alanı olduğundan 52 km. uzunluğundaki girintili çıkıntılı koylarında kıyı boyunca irili ufaklı bulunan tatil köyleri ile Kemer önemli bir turizm merkezidir. Beş aileden birinin pansiyon veya otel gibi turizm kaynaklı uğraştıkları bilinmektedir. Yabancı sermaye ve yerli yatırımcılar turizme hitap edebilecek kapasitededir. Kemer, 320 yat kapasiteli modern marinasıyla yat turizminde de önemli bir yer teşkil eder. Narenciye dalında başlıca ürünleri: Portakal, limon, mandalina ve çok meşhur ekşi narı sayabiliriz.

Önemli Yerler: Idryos, Phaselis Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Chimera (Yanar taş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar Söğüt Cuması, Altınyaka Dere Köyü, Beldibi Mağarası, Molla Deliği Mağarası, Ayışığı Koyu, ve Selçuklu Av Köşkü’dür.


TARİHİ ÖZETİ


Kemer İlçesi’nin ildeki bilgi ve itibarıyla, bilinen tarihinin M.Ö.690 Yılına kadar uzandığı ve günümüze kadar varlığını sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Kemer’ de bilinene ilk yerleşim yerinin İlçenin Batısında 15 Km mesafede bulunan Phaselis Antik Şehridir. Şehrin M.Ö.690 yılında 1. Okios tarafından kurulduğu bilinmektedir. Kemerin en eski bilinen tarihi başlangıcı Phaselis Şehri’nin varlığı ile anlaşılmaktadır. Phaselis Antik şehri sürekli el değiştirmekle birlikte, bir çok önemli tarihi yapıları bünyesinde barındıran ve günümüze kadar gelebilen önemli bir ticaret ve liman kenti görünümündedir.

webkemer8

webkemer9

Olimpos (Çıralı, Yanartaş) Antik şehri bir vadinin iki yanında Helemistik devirde ve M.Ö. 2. yüzyılda kurulduğu anlaşılmaktadır. M.Ö.78. yılında şehir Romalıların eline geçmiştir. Şehrin kurulduğu toprak yapısında metan gazı çıkmakta olduğu için yanıcı özelliğiyle günümüze kadar gelmiştir. Kuzdere-Gedelme Mahallesi içerisinde Romalılar döneminde kurulduğu sanılan tarihi şehir kalıntıları mevcuttur. Kemer (İdropolis) İlçe Merkezi itibarıyla Antik kentinin Kemer Dağı’nın güneydoğu sahilinde Anavura Burnu’nun (Ayışığı Parkı) bulunduğu koyda M.S.3. yüzyılda kurulduğu sanılmaktadır. Şehir M.S. 4-7 yüzyılları arasında gelişimini sürdürmüştür. Gemicilik ticareti bakımından önemli bir Likya liman şehri olduğu bilinmektedir. Şehir 12. yüzyılda Selçuklu’lar ile Türklerin egemenliğine geçmiştir. Kemer’ in Türklerin eline geçmesi ile 1326 yılında dağlardan düzlüğe inen Yörükler şehri yeniden kurmuşlardır.

Osmanlı döneminde yörede yaşayan halk, 1916-1917 yıllarında sel sularından korunmak için Kuzeydeki dağların eteğine 23 Km uzunluğunda taş duvar örmüşlerdir. Bu duvar kemer görüntüsü verdiğinden Eskiköy diye bilinen şehir Kemer Köyü adını almıştır. Kemer 28 Mart 1919 yılında İtalyan işgaline uğramış ve bu durum Cumhuriyetin kuruluşu ile sona ermiştir. Kemer, Cumhuriyet Dönemi içerisinde köy konumundan çıkıp, Nahiye (Kasaba) idaresisine geçmiştir. 1980 yılların başında nahiye idaresinin sona ermesi ile birlikte, bir süre muhtarlıkla idare edilen Kemer, 06 Haziran 1986 yılında Belediye idaresi kurulmuştur. Kemer 13 Eylül 1991 tarihinden itibaren İlçe statüsü kazanmış ve mevcut konumunu sürdürmektedir.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?