K O R K U T E L İ


Yüzölçümü: 2.461 km²

Nüfus: 52.746 (2015)


Korkuteli ilçesinin merkez beldesinden başka Bozova
ve Kızılcadağ adlı beldeleri ile bunlara bağlı 50 köyü vardır.

Korkuteli Antalya’nın kuzey batısında ve Antalya\’ya 68 Km. uzaklıkta bulunmaktadır. Korkuteli ilçesi Antalya iline bağlı Akdeniz bölgesi jlçelerindendir. Doğusunda Antalya Merkez İlçesi Batısında Muğla Fethiye ilçesi ve Burdur, Gölhisar ve Çavdır ilçeleri, güneyde Kumluca ve Elmalı ilçeleri ve kuzeyde Burdur, Bucak ve Tefenni ilçeleri ile çevrili bulunmaktadır.

webkorkuteli

webkorkuteli2

İlçe merkezi Kestel Gölü’ne dökülen bir dere üzerinde kurulmuştur. Antalya’yı İzmir’e bağlayan en kısa yol kentten geçer. Deniz seviyesinden yüksekliği 1020 metre olup 1/4 oranında Akdeniz iklimi, 3/4 oranında göller bölgesi kara iklimi hüküm sürer. Soğuk hava göller bölgesinden, sıcak hava Akdeniz bölgesinden intikal etmektedir. Yılın dört mevsimi bariz olarak görülen ilçede hava sıcaklığı ortalaması kış aylarında genel olarak -5 derece ve yaz aylarında +25 derece olmaktadır.


Korkuteli ilçesinin ilk temelini teşkil eden Aladdin mahallesi ilçenin ilk yerleşim merkezidir.İlçe’nin antik çağdaki adının İsinda olduğu biliniyor. İlçenin batısındaki Alaaddin Mahallesi’nde, İsinda’ya ait kalıntılar mevcuttur. Antalya ilinin orman yönünden en önemli ilçelerinden birisidir. İklim ve toprak, buğday ve diğer tarım ekimine elverişlidir.

webkorkuteli3

webkorkuteli4

EKONOMİK DURUMU: İlçedeki başlıca ekonomik etkinlik tarımdır. Yaygın olarak meyvecilik, hayvancılık, hububat, sebzecilik ve son dönemlerde kültür mantarı yetiştiriliciliği yapılmaktadır. Antalya’nın en çok buğday, arpa, fasulye ve ayçiçeği yetiştiren ilçesi olan Korkuteli, elma, şeker pancar ve nohut üretiminde Elmalı’dan sonra ikinci sırada yer alır. Ekime elverişli olmayan yüksek kesimlerinde kıl keçisi ve koyun, köylerde ise sığır beslenir..

Önemli Yerler: Korkuteli İsindası, Alaeddin Camii, Emir Sinaeddin Medresesi, Verbe, Lagbe harabeleri.


TARİHİ ÖZETİ


Antik Çağ’da Pisidya coğrafi bölgesi içinde yer alan yöre Makedonya, Roma ve Bizans yönetimlerinden sonra 12. yüzyılda Anadolu Selçukluları’nın eline geçti. 16. yüzyılda Osmanlı topraklarına katıldı ve İstanos adıyla anılmaya başladı. Teke Sancağı’na bağlı olan İstanos, II. Bayezid’in oğlu Korkud’un burada sancak beyliği yapmasından dolayı zamanla Korkudili ya da Korkudeli olarak adlandırıldı. 1879’da nahiye merkezi olan yerleşme, 1915’te bugünkü adıyla ilçe merkezi yapıldı.

webkorkuteli5
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?