Kumluca


Yüzölçümü: 1.253 km²

Nüfus: 67.135 (2015)


Kumluca ilçesi, Batı Akdeniz bölümünün, Antalya Körfezi’nin batı kısmındaki Teke Yarımadası diye adlandırılan Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi hizasında Akdeniz’e doğru uzanan uzantı üzerinde ve Antalya’ya 93 km uzaklıktadır. İlçenin güneyinde Akdeniz, batısında Finike ilçesi, batı ve kuzeybatı yönünde Elmalı ilçesi bulunmaktadır.

webkumluca

webkumluca2

Akdeniz’e dar bir kıyısı olan Kumluca’nın büyük bölümünü, kuzeyde en yüksek noktaları Kızlarsivrisi (3.069 m.) ve Erentepe (2.774 m.) olan Beydağları oluşturur. İlçenin doğusunda yer alan Tahtalı Dağı 2.366 metredir. Kumluca’da yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçen tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. İlçe merkezine hemen hemen hiç kar yağmaz. Fakat Altınyaka, Gölcük, Kuzca, Büyükalan ve Dereköy gibi yüksek yerlere kış aylarında kar yağar.


İlçe sınırları içerisinde gezilip görülecek birçok yer vardır. Çavuş (Adrasan) Köyü’nde güzel bir kumsal ve nefis bir koy bulunmaktadır. Altınyaka Köyü ise yayla turizmini sevenler için ideal bir yerdir. Altınyaka Kumluca’nm 27 km kuzeyinde, alabalık üretme çiftliği, sedir ormanları ve bol suları olan güzel bir yayladır.

webkumluca3

webkumluca4

İlçenin sahil şeridi 30 km. dir. Bu sahil şeridinde Çavuşköy Kasabası’ndaki Adrasan Koyu ile Olympos Koyu; otel, motel, pansiyon ve restoranları ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Mavikent Kasabası Karaöz Koyu’nda ise, tatil siteleri bulunmaktadır. Mavikent Beldesi ile Finike ilçe sınırı arasındaki sahil şeridi, şu anda sadece yöre halkı tarafından inşa edilmiş ahşap evler (obalar) ile iskan edilmiştir. Ancak, Mavikent ve Beykonak sahillerinde tatil siteleri inşaatları yapımı da devam etmektedir.


EKONOMİK DURUMU: Kumluca ilçesinde temel geçim kaynağı tarımdır. Seracılık, sebzecilik ve meyvecilik gelişmiştir. Yetiştirilen başlıca ürünler; portakal, buğday, elma, arpa ve limondur. Az miktarda yerfıstığı, çiğit ve pamuk yetiştirilen ilçenin yüksek kesimlerinde de küçükbaş hayvancılık yapılır. İlçede büyük sanayi tesisi bulunmamaktadır. Batı Antalya’daki sahil şeridinde bulunan ilçelere de hitap eden bir küçük sanayi sitesi mevcuttur. Olympos-Beydağları Milli Parkı’nın bir bölümü ilçe sınırları içindedir. Kıyılarındaki doğal plajlar son yıllarda turizme açılmaktadır.

Önemli Yerler: Adrasan, Korydalla, Rhodiapolis, Idebessos, Akalissos, Gagae.

webkumluca5

TARİHİ ÖZETİ


webkumluca6

İlçenin çevresinde görülen antik kentler ve eserler, buranın Fenikeliler, Likyalılar, Grekler ve Romalılar tarafından sürekli iskan edildiğini göstermektedir. Bu yörenin daha sonra Anadolu Selçuklular’ı tarafından alındığı bilinmektedir. Kumluca, 15. yüzyılda Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı topraklarına katıldı. Bütün bu devirlerde Kumluca da yerleşik hayatın olmadığı anlaşılmaktadır. Bugünkü ilçe merkezinin içinde bulunduğu ova, tamamen fundalık ve bataklıklarla dolu olduğundan, ilk yerleşim; ilçe merkezinin 5 km. kadar doğusunda tepelerin eteklerinde Sarıkavak adıyla 1830 yıllarında yapılmıştır. Bölge 1858’de lğdırmagardıç adıyla bir kasaba haline gelmiştir. 1924’te Gödene nahiye olarak ayrılınca, Kumluca adını almış, 1958’de Finike’den ayrılarak ilçe olmuştur.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?