M A N A V G A T


Yüzölçümü: 2.283 km²

Nüfus: 222.419 (2015)


Manavgat ilçesinin merkez belediyesi dışında; Taşağıl, Side, Çolaklı, Ilıca, Evrenseki, Gündoğdu, Sarılar, Kızılot ve Oymapınar Beldeleri ve Belediyeleri bulunmaktadır. Manavgat İlçesinin 10 belediyesi, 77 köyü ile birlikte 256 yerleşim ünitesi vardır. Antalya ve Alanya’dan sonra ilin üçüncü büyük ilçe merkezidir. 62 km’lik sahil şeridi plajları ve eşsiz kumsallarla kaplıdır. Antalya iline 75 km uzaklıktadır. Doğusunda; Alanya, Gündoğmuş, Akseki ilçeleriyle, Kuzeyde; İbradı ilçesi ile Isparta ili Sütçüler ilçesi, Batıda; Serik ilçesiyle, Güneyde ise Akdeniz ile çevrilidir.

webmanavgat

webmanavgat2

Denizden iç bölgelere gidildikçe ekilebilen düz ovaların yanında engebeli bir arazi yapısı gözlenir. Toros Dağları arasında gizlenen Eynif Ovası ünlüdür. Toros Dağları üzerinde Yörüklerin konakladığı eşsiz yaylalar vardır. İlçenin doğuda sınırını oluşturan Alara Çayı, Karpuz Çayı ve İlçe Merkezi’nden Manavgat Nehri ile üzerindeki Manavgat Şelalesi ülkemizde olduğu kadar dünyaca da ünlüdür.


İlçenin turizm bölgelerinin başında Side gelmektedir. Bununla birlikte; Titreyengöl, Çolaklı, Kızılağaç ve Kumköy önemli turizm bölgeleridir. İlçede karakteristik Akdeniz iklimi hakim olduğu için yazları sıcak ve bol güneşli olması, kışın da ılık ve yağışlı olması bir yıldaki turizm gün sayısını arttırmaktadır.

webmanavgat3

webmanavgat4

Nisan ayından Kasım ayına kadar aktif turizm yaşanmaktadır. Turizm yalnız deniz kıyısında denize girip güneşlenerek yapılmamaktadır. Turizmde çeşitlilik günümüzde artış göstermiştir. Köprülü Kanyon Milli Parkı içindeki Köprü Irmağında rafting, jeep safari, ören yerleri gezileri, su sporları, halk pazarlarını gezme, kültürel ve sanatsal faaliyetler (Manavgat Kültür ve Turizm Festivali) bunlardan bazılarıdır.


EKONOMİK DURUMU: İlçe ekonomisi merkezde turizme dayansa da çevre belde ve köylerde tarıma dayanmaktadır. Tarımda; tarla ziraatı (Hububat, endüstri bitkileri, örtü altı ve açık alan sebzeciliği, yem bitkileri, meyvecilik özellikle narenciyecilik ve süs bitkileri), hayvancılık (Açık alan hayvancılığı büyük ve küçükbaş hayvancılığı) yapılmaktadır. Sanayi gelişmemiştir, ancak tarıma dayalı küçük işletmeler ile tarım makinesi imalathaneleri bulunmaktadır.

Önemli Yerler: Su Kemerleri, Surlar, Anakapı, Güney Kapısı, Sütunlu Caddeler, Antik Ev Kalıntıları, Agora Gymnasium, Tiyatro, Kemerli Kapı, Athena Tapınağı, Apollon Tapınağı, Men Tapınağı, Nekropol, Side Müzesi.

webmanavgat5

TARİHİ ÖZETİ


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manavgat İlçesinin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmese de sınırları içerisinde bulunan Side (Selimiye Köyü) ve Selge (Altınkaya Köyü) antik kentlerinin M.Ö.6.yy’da kuruldukları sanılmaktadır.
Manavgat 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında da Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresine geçmiştir. 1914 yılında ilçe olmuş, Taşağıl ve Beşkonak Nahiyeleri kurularak ilçeye bağlanmıştır.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?