S E R İ K


Yüzölçümü: 1.550 km²

Nüfus: 120.111 (2015)


Antalya’ nın 38 km. doğusunda, Manavgat İlçesine 40 km. uzaklıktadır. Akdeniz’ de 22 km kıyı şeridine sahip olup; 8 km. içeride, denizden 26 metre yüksekliktedir. Kısmen dalgalı ovalık bir arazi üzerinde kurulmuştur. İlçenin kuzeyinde batı Toros dağları yükselmeye başlar. Serik İlçesi batıda; Antalya Merkez İlçe, doğuda; Manavgat İlçesi, kuzeyde; Burdur İline bağlı Bucak ve Isparta İline bağlı Sütçüler İlçeleri, Güneyde; Akdeniz ile çevrilidir. İlçeye Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

webserik

webserik2

İlçedeki turistik yerlerin başında sahil kesimindeki Belek Beldesi gelmektedir. Bu belde son dönemlerde gerek ülke genelinde gerekse dünya çapında turizm açısından sayılı yerlerdendir. Belek Bölgesi’nde 24 adet konaklama tesisi (22660 yatak kapasitesi) halen hizmet vermektedir. 5 adet golf sahası, 1 adet sağlık merkezi, 1 adet kongre merkezi ve Turizm kompleksi ile ülkemizde belki de dünyada eşine ender rastlanan yeni bir turizm merkezidir. Mevcut tesisler konukların güvenli, konforlu bir ortamda tatil yapmalarına imkan sağlamak amacıyla açık ve yüzme havuzları, disko, sauna, klima, uydu yayın sistemleri, restoran, bar, tenis kortları su sporları gibi üniteler ile önemli bir turizm merkezidir. Bölgenin en önemli akarsuları, KÖPRÜÇAYI ve AKSU çayıdır.


EKONOMİK DURUMU: Dağlık kesimlerinde hayvancılık, ormancılık, ova kesimlerinde de ziraatçılık özellikle turfanda sebzecilik yapılmaktadır. İlçenin 22 km.lik deniz kıyısı olması nedeniyle balık üretimi de gerçekleşmektedir. Ticari hayatı Antalya şehir merkezine bağlıdır. İlçede çalışma hayatı oldukça hareketli olup, mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. İlçenin ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayalı olup, halkın % 90′ ı çiftçilikle uğraşmaktadır. Tarımsal faaliyetler için ihtiyaç duyulan insan gücünün bir kısmı kendi bölgesinden, bir kısmı da çevre İl ve İlçelerden karşılanmaktadır. İlçee son yıllarda kesme çiçek yetiştiriciliği büyük bir gelişme göstermiştir. Üretilen çiçeklerin yarıdan fazlası Yurtdışına ihraç edilmiş diğer geri kalan Yurtiçinde tüketilmiştir.

Önemli Yerler: Dünyaca bilinen tarihi ve turistik ören yerleri olarak, ASPENDOS, SİLLYON gibi yerler sayılabilir.

webserik3

TARİHİ ÖZETİ


webserik4

Serik ilçesi M.S. II yüzyılda Bergama Krallığına bağlı olarak Köprüçay ile Aksu nehri arasında bulunan Serik’in sınırları içinde ilkçağdan kalma iki şehir olan Aspendos (Belkıs) ile Silyon (Yanköy Hisarı) bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti 1207 yılında Antalya, 1221 yılında Alanya Şehrini alınca tabii olarak iki şehir arasında kalan Serik Bölgesi Türklerin eline geçti. XIV. yüzyılın başlarında Anadolu Selçuklu Devleti dağılınca Antalya İli ile beraber Karahisar-Tekkeoğullan’nın egemenliği altına girdi. 1817 yıllarında yerleşim çok aralıklı olması nedeniyle İlçe önceleri “SEYREK” diye anılmış, 1890 yıllarına doğru “SERİK” olarak adlandırılmıştır. 1926 yılında da SERİK ilçe olmuştur.

0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?